Social Icons

piątek, 31 sierpnia 2018

Socjalizacja Wtórna?


Wszystkie moje obecne zwierzaki są już dorosłe, zatem po co im w ogóle socjalizacja? 
Jako że mieszkamy w niewielkim mieście, w którym zazwyczaj nic się nie dzieje, to od czasu do czasu warto im przypomnieć, że nie mieszkają jedynie "na wsi" - taki rodzaj odchamienia, ale w przypadku zwierząt. Zatem jeśli tylko na horyzoncie pojawia się jakaś impreza masowa, możecie być pewni, że nas tam znajdziecie - i taką właśnie okazją okazał się trzydniowy Jarmark Podhalański, który odbywał się od 17 do 19 sierpnia w Nowym Targu.

fot. Maria Budzyk

Każde takie wydarzenie jest świetną okazją nie tylko do przebywania wśród tłumów czy też hałasu, ale również do przepracowania skupienia w ogromnych rozproszeniach, co wcale nie jest takie proste jakby mogło się wydawać. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w przyszłości pies odnajdzie się dosłownie w każdych warunkach i nic już nie zrobi na nim wrażenia. No właśnie, ale po co takie coś zwierzakowi już "zrobionemu"? 

fot. Maria Budzyk

Jeśli mieszka się w dużym mieście to chcąc nie chcąc, każdego dnia "naraża" się psa na takie okoliczności, więc jest to dla niego zwykła codzienność. Jeśli ktoś mieszka na wsi lub w małym mieście, nie ma takiej możliwości i musi się nieco bardziej postarać, żeby właśnie dla jego pupila takie sytuacje stały się chlebem powszednim. Jest to też fajny sposób na ćwiczenie różnych elementów do zawodów czy choćby niezwracanie uwagi na cmokaczy. Kto śledzi nas na instagramie, na pewno zauważył w ostatnim czasie sporo filmików właśnie z takich miejsc. 

 
po lewej Damon z Akirą, a po prawej cała trójca
fot. Maria Budzyk

Po co w ogóle wrzucam tam takie rzeczy? Chcę uświadomić, że można, a przede wszystkim należy ćwiczyć z psem w każdym wieku. Nie tylko z wyżej wymienionych powodów, ale też po to, żeby dać psu jakieś zajęcie i pozytywnie zmęczyć głowę. To, że pies coś umie, nie oznacza wcale, że nie cieszy się kiedy może się w ten sposób pobawić - sama widzę ile radości sprawia to Damonowi, zwłaszcza kiedy już po wszystkim wraca do domu i kładzie się zdrowo zmęczony. Poza tym nie czarujmy się, zawsze znajdzie się coś do przepracowania, co można ulepszyć... :)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza