Social Icons

czwartek, 3 stycznia 2019

Mączka z kryla Lilly's Bar - Test

Nowością na rynku jest kryl arktyczny niemieckiej firmy Lilly's Bar.


W końcu jakaś alternatywa dla pokusowego, który nie powiem, do tej pory miał monopol na polskim rynku. Myślę, że krylu nikomu nie trzeba przedstawiać, gdyż w przeciągu kilku ostatnich lat świadomość na temat suplementów diety dla psów znacznie wzrosła. Jednak dla tych, którzy jeszcze o nim nie słyszeli, przedstawiamy trochę faktów na jego temat.


Antarktyczny kryl (Euphausia superba) to gatunek z rodziny Euphausiidae (kryl), który żyje w wodach wokół Antarktydy. Kryl jest jednym z krewetkowych bezkręgowców żyjących w dużych rojach. Osiągają długość ciała około 6 cm i ważą do 2 gramów. Są źródłem pożywienia dla wszystkich większych zwierząt antarktycznych, takich jak wieloryby lub foki, są one praktycznie "źródłem energii" ekosystemu Antarktydy.

Mączka z kryla zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, fosfolipidy (~35%) i naturalny antyoksydant - astaksantynę (która nadaje krylowi czerwony kolor).

Lecznicze właściwości mączki z kryla mogą być wykorzystywane do wspomagania problemów stawów i kości. Kwasy tłuszczowe omega-3 również odgrywają ważną rolę w stresie oksydacyjnym i zapaleniu, a nawet przy chorobach nerkowych i sercowych.

 

Jak pisałam w tym poście, Damon od samego początku jest na BARF-ie. Aby dostarczyć mu kwasów omega-3, przez kilka lat dostawał olej z łososia (różnych firm), jednak po wakacjach w Chorwacji i uczuleniu, którego się tam nabawił, okazało się, że tenże olej, nawet w zmniejszonej dawce podrażnia jego łokcie. Wtedy zaczęłam szukać alternatyw i z pomocą przyszła mi nowość na rynku - mączka z kryla z Pokusy, po której nie dość, że nie miał stanów zapalnych to jeszcze smakowo bardzo przypadła mu do gustu. Jednakże dawkowanie jest spore (8 g/dziennie na jego masę ciała, co oznacza, że opakowanie 200 g starcza nam na 25 dni) i kiedy Pokusa przestała sprzedawać duże opakowania (są dostępne jedynie u nich, ale za taką cenę, że poszłabym z torbami), ponownie zaczęłam się rozglądać za innymi opcjami. Wtedy właśnie na polskim rynku ukazała się mączka z kryla Lilly's Bar - niemieckiego producenta suplementów diety BARF. Wcześniej można było zamawiać ich produkty prosto u producenta, jednak wysyłka to był koszt €20 - jak dla mnie nie do przeskoczenia, dlatego nawet nie myślałam o skorzystaniu, pomimo ogólnie niższej ceny.


 

Mączka z kryla Lilly's Bar przede wszystkim posiada większe opakowanie (500 g), które wychodzi mnie taniej. Co więcej, na początku nie zwróciłam uwagi na dawkowanie, więc sypałam go tyle samo co pokusowego. Jednak po kilku dniach uznałam, że warto je sprawdzić chociażby ze względu na fluor i przeżyłam prawdziwy szok, ponieważ z powodu m.in. większej ilości kwasów omega-3, można go dawać znacznie mniej - dzienna dawka Damona to zaledwie 2 g/dzień! Zatem opakowanie 250 g starcza na aż 125 dni, a mając 500 g pudełko praktycznie nie zauważam ubywania produktu. Podniebienie Damona płacze - on jest smakoszem krylu i lubi go dużo, jednak mój portfel zdecydowanie się raduje.

Różnica w dawkowaniu

Poniżej przedstawiam parametry mączki z kryla Lilly's Bar:

Dawkowanie:
 • 1-5 kg ​​masy ciała: 0,5 g dziennie
 • 5-10 kg masy ciała: 1,0 g dziennie
 • 10-20 kg masy ciała: 1,0 - 2,0 g dziennie
 • 20-40 kg masy ciała: 2,0 - 4,0 g dziennie
 • > 40 kg masy ciała: max. 5,0 g dziennie
Miarka nie jest dołączona do produktu, jednak producent podaje na opakowaniu, że 1 czubata łyżeczka odpowiada około 3 g mączki.

Składniki:
100% mielonego kryla

Komponenty analityczne:
białko surowe ~57%, tłuszcz surowy ~23%, popiół surowy max. 13%, wilgotność ~6%, astaksantyna ~120 μg, EPA ~10%, DHA ~4,5%, Omega-3 ~19%, wapń ~3%, fosfor ~2%, sód ~4,5%, magnez ~1%

Dodatki żywieniowe na 100g:
witamina A 1,17 μg, witamina B1 0,02 mg, 0,03 mg witamina B2, witamina B3 3 mg, witamina B5 0,4 mg, witamina B6 0,1 mg, witamina B8 71 μg, witamina B9 35 μg, witamina B12 5 μg, witamina D3 0,5 μg, witamina E 9 mg, witamina C 0,5 mg

Zawartość aminokwasów na kg:
kwas glutaminowy 7%, kwas asparaginowy 6%, leucyny 5%, lizyny 4%, alanina 3%, argininy 3% , glicyny 3%, izoleucyna 3%, fenyloalanina 3%, walina 3%, metionina 2%, prolina 2%, seryna 2 %,  treonina 2%, tyrozyna 2%, cystyna 1%, histydyny 1%, tryptofanu 1%, tauryny 0,3%, hydroksyproliny 0,2%

 

Plusy mączki z kryla Lilly's Bar:
 • większa smakowitość
 • nie brudzi tak opakowania jak olej, można dłużej przechowywać (producent nic nie wspomina o lodówce, warto jednak w niej trzymać, aby zachować dłużej świeżość);
 • jest bardziej wydajny niż oleje, tańszy od oleju z kryla;
 • w tym momencie jest zdrowszym wyborem niż oleje z łososi hodowanych sztucznie; 
 • wspiera serce przez swój barwnik
Trzeba jednak uważać na fluor, który wpływa na choroby układu nerwowego. Zawartość fluoru i jodu w mączce z kryla Lilly's Bar to poniżej 3 mg/kg.

Minusy mączki z kryla Lilly's Bar:
 • brak miarki
 • intensywniejszy zapach niż oleju

Zdegustowany Damon tak małym dawkowaniem!

Mączkę z kryla Lilly's Bar można kupić bezpośrednio u producenta w opakowaniach po 10 g, 100 g, 250 g i 500 g lub u polskiego dystrybutora w opakowaniach po 250 g lub 500 g.


___________________________
Recenzja nie jest sponsorowana, kryl nabyłam na własny koszt.

2 komentarze:

 1. Witaj. :)
  Powiedz mi, gdzie znalazłaś informacje dotyczące zawartości fluoru? Szukam w sieci i nigdzie nie ma nic na ten temat. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To informacja, którą można uzyskać pisząc bezpośrednio do producenta ;)

   Usuń